Dobšinská ľadová jaskyňa

Náročnosť: nízka     Dĺžka: 30 minút      Teplota: od -4 do 4

Národná prírodná pamiatka Dobšinská ľadová jaskyňa zaradená medzi pamiatky UNESCO je najnižšie položenou ľadovou jaskyňou a zároveň s najvyšším objemom ľadu (110 000 metrov kubických) na svete. Sprístupnená bola už v roku 1871 a elektrické osvetlenie v nej bolo zavedené onedlho nato, v roku 1887, čím sa stala prvou elektricky osvetlenou jaskyňou v Európe. V súčasnosti je pre verejnosť sprístupnený okruh dlhý 475 m, na ktorom treba prekonať až 500 schodov. Celá prehliadka trvá približne 30 minút. Ku jaskyni sa dostanete po kilometer dlhom náučnom chodníku vedúcom od Turistického informačného centra Dobšinská Ľadová Jaskyňa, s prevýšením 130 metrov.

Jaskyňu môžete navštíviť každoročne od 15. mája do 30. septembra okrem pondelkov, kedy je pre verejnosť zatvorená.

Zobraziť na mape

Spišský hrad

Náročnosť: nízka              Vzdialenosť: 40 km

Spišský hrad je najrozsiahlejším slovenským hradom, dominantou Spiša, harmonicky umiestnenou v krajine na travertínovom brale. Spomína sa ako župný hrad už v 12. storočí. Rozsiahle výskumy, konzervácia a vybudovanie expozície v posledných rokoch znamenali nové oživenie tejto významnej pamiatky a sprístupnenie celého areálu verejnosti.

V roku 1993 hrad spolu s okolím ( Spišské Podhradie, Spišská Kapitula, kostol v Žehre ) zaradili do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva a dostal sa tak medzi viac ako 300 najvýznamnejších pamiatok sveta. Jeden z najväčších hradov Európy, ktorý je spolu so svojim okolím zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.  

Zobraziť na mape