Suchá Belá

Začiatok trasy: Podlesok      Náročnosť: stredná      Výstup: 2 hodiny      Zostup: 1,5 hod      Zobraziť na mape

Roklina Suchá Belá je najnavštevovanejšia roklina Slovenského raja. Zeleno značený turistický chodník roklinou začína priamo pri turistickom centre Podlesok pri reštaurácii Rumanka. Prechod roklinou sa odporúča skôr zdatnejším a dobre vystrojeným turistom, nakoľko sa v nej nachádza viacero náročných úsekov.  Roklinu tvorí sústava vodopádov, ktoré sú prechodné pomocou technických zariadení – stupčiek a rebríkov. Azda najnáročnejším ale aj najkrajším úsekom rokliny je sústava 40 metrov vysokých Misových vodopádov. Roklina dlhá približne 3,5 kilometra má prevýšenie 409 metrov.

Zo záveru rokliny je počas letnej sezóny možné zapožičať si bicykel pre zjazd po spevnenej ceste späť na Podlesok. Pokračovať je tiež  možné po vrchole Glacu modrou, neskôr červenou značkou až na Geravy, prípadne žltou a červenou značkou na Kláštorisko.

Zejmarská roklina

Začiatok trasy : Podlesok      Náročnosť: nízka      Výstup: 1 hodina      Zostup: 1 hodina      Zobraziť na mape

Najkratšia a najmenej náročná tiesňava Slovenského raja a zároveň jediná na južnej strane Národného parku. Modro značený chodník začína na Bielych Vodách a roklinu absolvujete pri dobrom počasí za necelú hodinu. Prechod Zejmarskou roklinou je vhodný aj pre menej zdatných turistov či rodiny s deťmi.

Kláštorná roklina

Začiatok trasy : Podlesok,  Prielom Hornádu      Náročnosť: nízka      Výstup: 2 hodiny      Zostup: 1,5 hod      Zobraziť na mape

Kláštorská roklina schovaná hlbšie v útrobách Slovenského raja je kratšou a menej náročnou alternatívou ku Suchej Belej, či iným „veľkým“ roklinám. Pritom svojou malebnosťou a bohatosťou vodopádov sa im vyrovná. Dostanete sa k nej Prielomom Hornádu z Podleska, prípadne z Letanovského mlyna. Chodník roklinou je zeleno značený a ústí v „epicentre“ Slovenského raja, priamo na Kláštorisku.

Roklina piecky

Začiatok trasy : Hrabušice – Píla      Náročnosť: stredná      Výstup: 2 hodiny      Zostup: 1,5 hod      Zobraziť na mape 

Pokiaľ nemáte uprostred leta chuť na „nátresk“ v Suchej Belej, zájdite z Podleska trošku ďalej, do osady Hrabušice – Píla odkiaľ vedie malebná roklina Piecky. Žlto značená trasa Vás prevedie takmer nedotknutým prostredím s množstvom vodopádov a kaskád.

.

Veľký Sokol

Začiatok trasy:  Hrabušice – Píla      Náročnosť: vysoká      Výstup: 2,5 hodin       Zostup: 2,5 hod      Zobraziť na mape

Najdlhšia, jedna z najkrajších a pritom azda najmenej navštevovan –  tieto prívlastky patria rokline Veľký Sokol. Zároveň jedna z najnáročnejších roklín na fyzickú zdatnosť. Odmenou za odvahu a námahu Vám bude takmer nepoškvrnená ľudoprázdna príroda i adrenalín na rebríkoch a lávkach ponad vodopády. Ku rokline sa dostanete z turistického centra Hrabušice – Píla a vedie ňou žlto značený jednosmerný turistický chodník.

Sokolia dolina

Začiatok trasy:  Čingov      Náročnosť: vysoká      Výstup: 3,5 hodiny      Zostup: 3,5 hod      Zobraziť na mape

Pokiaľ patríte medzi milovníkov adrenalínu, rozhodne neobíďte roklinu Sokolia dolina, ktorá je často označovaná ako najdivokejšia roklina Slovenského raja. Pri jej prechode bude vašou výzvou pokoriť množstvo rebríkov a mostíkov a najvyšší vodopád Slovenského raja – 70 metrový Závojový vodopád. Ku rokline sa najlepšie dostanete zo strediska Čingov, okolo rieky Hornád a následne po doline Bieleho potoka (smer Kyseľ, a ďalej).

Roklina Kyseľ

Začiatok trasy:  Kláštorisko      Náročnosť: nízka      Trasa: 1 hodina      Zobraziť na mape

Roklina Kyseľ pozostáva z troch vetiev. Hlavnou vetvou vedie známa Ferrata Horskej záchrannej služby , na ktorú nadväzujú ďalšie dve – Veľký a Malý Kyseľ. Tie je možné prejsť bez potreby ferratového setu. Patria medzi menej náročné, no rovnako pekné a fotogenické trasy. Z Kláštoriska sa k nim dostanete za ani nie polhodinu chôdze. Medzi najkrajšie miesta Malého Kyseľa patrí Machový vodopád, vo Veľkom Kyseli vás určite nadchne Vodopád ochrancov prírody či Vodopád v bariére.

FERRATA KYSEĽ  

Začiatok trasy:  Kláštorisko      Náročnosť: nízka      Trasa: 1 hodina      Zobraziť na mape

Ferrata je spoplatnená, jednodňové vstupné je 5 € (po uplatnení regionálnej zľavy je 2,50€).

Roklina Kyseľ, považovaná za jednu z najkrajších v Slovenskom raji, bola po mohutnom požiari, ktorý znivočil veľkú časť lesa, na 40 rokov uzavretá. V roku 2016 ju sprístupnili pomocou zaistenej cesty – Ferraty Horskej záchrannej služby, ktorou každoročne prejde desať tisíc návštevníkov. Ferrata HZS (Horskej záchrannej služby) vybudovaná v rokline Kyseľ, resp. v jej hlavnej časti je dlhá asi 1,5 km. Trasa vedie skutočnou divočinou a predstavuje ukážku toho najlepšieho zo Slovenského raja. Úzke skalné tiesňavy, divoká horská bystrina, vysoké skaliská, nádherné vodopády a panenské lesy, to všetko okorenené nemalo dávkou adrenalínu, sľubuje zážitok, na ktorý sa len tak nezabúda. Začína na rázcestí Kyseľ – ústie, ku ktorému sa možno dostať po žltej značke z Kláštoriska alebo po modrej značke z Čingova. Jedosmerná ferrata je prístupná v období od 15. júna do 31.októbra.

Povinnou výbavou pri návšteve ferraty je ferratový set (prelinkovať na možnosť zapožičať si feratu na jeho stránke) . Ferratu je možné navštíviť buď individuálne  alebo je možné si objednať na Správe NP Slovenský raj doprovod s odborným výkladom.

Kláštorisko  (760 m n. m.)

Uprostred sústavy kaňonov, tiesňav, jaskýň a vyvieračiek sa nachádza i ruina kláštora zo začiatku 14. storočia. V 13. storočí zachránilo toto miesto obyvateľov okolitých miest a osád pred tatárskymi hordami. Zakladacou listinou kláštora na “Skale“. Kláštor opäť sprístupňujeme verejnosti od roku 1983. Každoročne koncom augusta sa v kláštore konajú odpustové slávnosti.

Vedie sem množstvo turistických chodníkov z Podlesku cez tiesňavy Suchá BeláKyseľPrielom Hornádu, z Čingova ale dá sa naň dostať prakticky z každej časti Slovenského raja.

Zobraziť na mape

Tomašovský výhľad  (667 m n. m.)

Je skalný výstupok terasovitého tvaru v Slovenskom raji na južnom svahu Ludmanky. Je z neho pekný výhľad do doliny Bieleho potoka, na Prielom Hornádu a na Vysoké Tatry.  Nenáročný výstup zo Spišských Tomášoviec, Čingova či Letanovského mlyna. Používa sa aj ako cvičný horolezecký terén.  Tento vyhliadkový bod stojí zato navštíviť.

Zobraziť na mape